adamlar

Yeni Yılda Daha İyi Bir Adam Olmanın 15 Yolu

Yeni Yıl hedefleri ve kararları söz konusu olduğunda, seçeneklerin hepsi eşit ağırlıkta olmaz. Yeni Yılda Daha İyi Bir Adam Olmanın 15 Yolu başlıklı yazımızın altında sizlere 16 adet önerim olacak. Bazılarını yapmak sadece birkaç dakikanızı alacak; bazıları ise basit değişiklikleri temsil edecek lakin hepsi hayatınızı olumlu bir şekilde dönüştürecek ve daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yıl 15 önerinin tümünü yapmak pek mümkün görünmese de, gözünüzü korkutsa da konsantre olmak için birkaç tanesini seçin. Her yıl tek bir öneriyi benimserseniz, on yılda hayatınız on olumlu alışkanlık ile zenginleşecek.

1. Gerçek Bir Çalar Saat Edinin

Sabah yaptığınız ilk şey ve geceleri yaptığınız son şey gününüzün kitap ayracı olarak işlev görür. Neleri “yapabileceğiniz” konusunda bir sınır belirlemek ve kendinize en önemli olduğunu düşündüğünüz şey hakkında güçlü bir sinyal göndermek için idealdir. Her gün yaptığınız ilk ve son şey telefonunuza bakmaksa, aradaki zaman aralığı için sığ, dikkati dağılmış bir temel oluşturursunuz. Bu nedenle, telefonunuzu gece odanızdan uzak tutun. Sabahları uyanmak için normal bir “eski okul” çalar saat kullanın ve güne iyi bir başlangıç yapana kadar telefonunuza dokunmayın. O gün zihniniz çok daha ferah olacaktır.

2. Her Hafta Bir Kitap Okuyun

Ortalama bir kitabın okunması yaklaşık beş ile yedi saat arası sürer. Bu, günde yalnızca bir saat veya daha kısa bir süre okursanız, yılın her haftasında bir kitap okuyabileceğiniz anlamına gelir. Herkes kitap okumak için günde bir saat ayırabilir: Geceleri bir saat Netflix izlemeyi kesebilir, öğle yemeğinde yarım saat ve akşamları yarım saat okuyabilir, metro yolculuğu sırasında okuyabilir ya da gün boyunca ortaya çıkan küçük anlarda kitap okuma eylemi gerçekleştirebilir. 52 kitap okuduktan sonra yıl sonunda ne kadar iyi bir adam olacağını hayal edebiliyor musun? Kesinlikle eskisinden daha iyi bir adam olacaksın.

3. Su İçmeyi Önemseyin

Kalorili içeceklerin ne kadar büyük bir atık olduğunu hepimiz biliyoruz. Kalorili içecekler sadece harika bir tada sahip ama besin değeri çok az ya da hiç yok. En azından zararı olmayan bir şeyleri tüketin. Sudan başka bir şey içmemek kilo vermenin en kolay yoludur; insanlar genellikle bu hamleyi yaparak önemli ölçüde kilo kaybedebilir ve çok yönlü sağlık profiline sahip olabilirler. Sık sık diyet soda içerken ve alkol için zaman zaman ödenek verirken bu hedefi gerçekleştirmeyi düşünmenizi tavsiye ederim.

4. Bir Güç Antrenmanı Programına Başlayın

Şu anda hareketsiz olsanız veya kardiyo yapsanız da ya da kardiyo dışında hiçbir şey yapmazsanız da, yaşamınıza direnç eğitimi eklemekten faydalanabilirsiniz. Kuvvet antrenmanı, genel sağlığınızı iyileştirir, kilo vermenize yardımcı olur, vücudunuzdaki testosteron seviyesini arttırır ve genel olarak daha erkeksi hissetmenizi sağlar. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Basit bir acemi doğrusal ilerleme programı ile başlayın veya Ağırsağlam gibi bir programla çevrim içi koçluk için kaydolun.

guc-antrenmani
Güç Antrenmanı

5. Ailenizi Haftada Bir Arayın

Aile, her şeyden önce gelir. Günlük yaşamın yoğunluğundan zaman zaman ailemizi ihmal edebiliyoruz. Fakat biliyoruz ki ailemiz sesimizi her duyduğunda daha önce hiç duymamış gibi sevinerek konuşuyorlar. Şunu unutmayın ki herkes gitse bile aileniz her daim sizinledir. O yüzden bir şeyleri bahane etmeyi bırakın ve mümkün olan her gün onları arayın. Bu aramalar hem size hem onlara iyi gelecektir.

6. Her gün En Az Bir İltifat Edin

İnsanlar fark edilmek ve ihtiyaç duyulmak ister; gıda ve su kadar hevesle onaylanma ve tanınma arzusundadırlar Ve bu insan ihtiyacını makarna yapmak için gerekenden daha kısa sürede doldurabilirsiniz. Başkalarının büyük ve küçük şeylerde nasıl başarılı olduklarını daha iyi gözlemlemek için kendinizi eğitin ve bu başarıları davranış, performans, yetenek, stil ve karakter olarak adlandırın. Onlara sahip oldukları başarılar için iltifat edin. Kendi ailenize de düzenli olarak iltifat etmeyi unutmayın.

7. Toplu Aksam Yemeği Düzenleyin

Brunch Is Hell’in yazarlarına göre, toplu akşam yemekleri sağlıklı ve modern bir toplumun temel taşı olabilir. Neden? Çünkü hayat veren ilişkileri ve sivil konuşmayı teşvik ediyor. Bir toplu akşam yemeği organizasyonu, yemek ve sosyal becerilerinizi uygulama şansı sunmak, hayatınıza beklenti tangası eklemek ve sizi nihayet evinizi temizlemeye motive etmek de dahil olmak üzere bireysel ev sahibine de çok sayıda avantaj sunar! Yani bu yıl, zaman zaman toplu akşam yemeği organizasyonu düzlenlemeyi hedefleyin; düşündüğünüzden daha kolay ve daha tatmin edici olacak.

8. Her Gün Kısa Bir Yürüyüşe Çıkın

Aristoteles’ten Nietzsche’ye kadar filozofların yürüyüşçü olmalarının bir nedeni var: bir gezintiye çıkmak zihni temizler, sorunları çözmenize yardımcı olur ve iç görüler ürettirir. Kaşif Erling Kagge’ye göre yürüyüş, zamanı yavaşlatıyor ve hayatınızı daha unutulmaz hissettiriyor ve elbette vücudunuzu hareket ettirmek sağlığınız için iyidir. Bu yüzden her gün, her türlü hava koşulunda kısa bir yürüyüşü hayatınızdan eksik etmeyin.

yuruyus
Yürüyüş Yapmak Size İyi Gelecek

9. Günlük Tutun

Günlük kaydı, yaşadığınız her şeyi bilişsel ve duygusal olarak işlemenin bir yoludur. Yazmak mantıklı ve doğrusal düşünmenizi gerektirir, bu da özellikle depresyon ve öfke gibi şeyleri perspektife yerleştirmek için yararlı olur ancak günlük yazmanın doğru bir yolu yoktur: O gün neler olduğu hakkında yazın; neye minnettar olduğunuzu yazın. İçinizden geçen ve dökmek istediklerinizi ya da önceden belirlenmiş bilgi istemlerini temel alarak yazın. Bir paragraf ya da tek bir cümle bile olsa yazın. Zamanla yazdığınız günlüklerin çok daha iyi olduğunu göreceksiniz.

10. Hafta Sonlarınızı Planlayın

Gündelik yaşamda düzenli çalışabilmek, okumak için emek verirken, boş zamanın tamamen kendiliğinden olması gerektiğini varsayıyoruz. Ancak herkesin yaşam deneyimi, iyi zamanların öylece gerçekleşmediğini göstermektedir; şansa bırakıldığında, boş zamanımızı hiç ediyoruz ve hiç bir şey yapmıyoruz. Öyleyse Ernest Hemingway’den bir sayfa alın ve hafta sonlarını kasıtlı olarak planlayın, hafta sonuna girerken her zaman yapmak istediğiniz birkaç eğlenceli şey hakkında fikir sahibi olun.
Cumartesi / Pazar gününüzden en iyi şekilde yararlandığınızda, pazartesi gününü daha kolay geçireceksiniz.

11. Telefonunuzdaki Bildirimleri Kapatın

Telefonunuz tarafından dikkatinizin dağılmasından bıktınız, ancak henüz bildirimlerini kapatmadıysanız, savaşmaya başlamamışsınızdır. Vazgeçilmez yazar Nir Eyal’ın bir röportajın da söylediği gibi: “Akıllı telefon kullanan kişilerin üçte ikisi bildirim ayarlarını değiştirmiyor. Bu çok saçma. Bildirim ayarlarını değiştirmek için 10 dakikamızı ayırmadığımız takdirde bizi bağımlı yapan teknolojiden gerçekten şikayet edebilir miyiz? ”

12. Ayda Bir Oruç Tutun

Oruç tutmak, insülin seviyesini normalleştirmek, insan büyüme hormonunun salgılanmasını teşvik etmek ve hücre rejenerasyonunu teşvik etmek de dahil olmak üzere kişinin sağlığı için harika şeyler yapar. Aynı zamanda ruhu eğitmenin güçlü bir yoludur. Böylece ruh etten daha güçlü hale gelir. Araştırmalar ve anekdotlar, ayda bir kez oruç tutmanın yukarıda belirtilen fiziksel faydaları ürettiğini, güçlü bir manevi fayda sağlamak için aylık bir orucun yeterli olduğunu göstermektedir.

13. Haftada Bir Gün Müzik / Podcast Olmadan Egzersiz Yapın ve / veya İşe Gidin

Yaşamın en önemli “seslerini” duymak sessizlik ve yalnızlıktan geçer. Yaratıcı ilhamımız, bir çağrıyı yönlendirmek, ikilemlere çözümler, başkaları için yapmamız veya söylememiz gereken şeyler bazen bu sessizlikten geçer. Yine de, düşünceler genellikle bu kritik mesajların asla geçemeyeceği gürültü ile çevrilidir. Bu gürültü ortamı olmadan; müzik, podcast veya insan tarafından oluşturulmuş başka herhangi bir dinamik olmadan, egzersiz yaparken ve ya işe gidip gelirken haftalık sessiz zaman geçirin.

14. Diş İpi Kullanın

Bir çoğumuz diş bakımına özen gösteriyoruz. Günde en azından 2 kere dişlerimizi fırçalamaya özen gösteriyoruz. Lakin diş fırçalama ağız bakımı için tek başına yeterli değil. Fırçalamanın yanında mutlaka diş ipi kullanmanız gerekli. Ayrıca ağız bakım suyu kullanmanız, sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmanızı sağlayacak.

15. Yeni Bir Hobi Edin

Yaşamlarımızın kontrolünü elde tutmaya çalışırken, genellikle cihaz kaynaklı dikkat dağıtıcı unsurları kesmeye çalışırız. Bu iyi, ancak dijital minimalist Cal Newport’un işaret ettiği gibi, siren şarkıları tarafından geri çekilmekten kaçınmak istiyorsanız, sadece zaman harcamaları için hayatınızı boşaltamazsınız. Aynı zamanda değerli uğraşlarla hayatınızı doldurmanız gerekir. Telefonunuzla ilgilenmekten daha çekici ve daha tatmin edici bir etkinlik bulun.

Yeni Yılda Daha İyi Bir Adam Olmanın 15 Yolu adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Yeni Yılda Daha İyi Bir Adam Olmanın 15 Yolu

  1. Kitap okuma kısmı başlı başına bir yazı konusu olur. 80 milyonluk ülkemizde yılda satılan kitap sayısı 4.5 milyon. 4 Milyonluk danimarka da yıllık satılan kitap sayısı 60 milyon. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını aşılamamız çok önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kisisel-egitim Önceki Yazı Kişisel Gelişim ve Farkındalık
sağlam bir ilişki için gerekenler Sonraki Yazı İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak