zengin-insanlarin-ozellikleri

Zengin İnsanların Düşünce Tarzı

Milyoner gibi düşünmek için milyonlara sahip olmak şart değil, fakat milyoner olmak istiyorsan milyoner gibi düşünmelisin. Zengin ve milyoner olmaktan söz ederken yasal yollarla kendi imkanlarıyla zengin olmuş insanlardan bahsediyorum. Zengin İnsanların Düşünce Tarzı başlığı altında sizlere bakış açımı değiştiren önemli kitaplardan biri olan “Milyoner Aklın Sırları” adlı kitaptan bahsedeceğim.

Başlayalım.

Kitabın yazarı hayata sıfırdan başlayarak azim ve çok çalışmanın sonucunda milyoner olmuş, sonrasında ise parasını yönetemediğinden iflas etmiştir. Fakat yaşadıklarını ve yaptığı yanlışları gözden geçirerek zengin olmayı başaran ve zenginliğini arttıran insanların düşünce yapısıyla fakir gibi düşünen insanların arasındaki 17 adet farktan bahsetmiştir. Sizlere önemli bulduğum bazı farkları anlatacağım.

Maddi Hedef

Bir mal alınacağında o üründen ne kadar kar edildiği önemlidir değil mi? Lakin bir ürün için cüzi miktarda kar elde etmek için çokça zaman harcanıyorsa bu davranış doğru değildir. Bu düşünce tarzı küçük düşünen insanlara mahsustur. Tabi ki ürün alınacağında tasarruf edilmek istenilmesinde bir sorun yoktur. Önemli olan nokta tasarruf edilen tutar ile ona harcadığınız zaman arasındaki orandır.

Zengin insanlar zamanın değerini bilir. Harcadığı zamanda şu kadar tasarruf edeyim yerine, o saatte zamanını doğru şekilde nasıl yönetebileceğini ve para kazanabileceğini düşünür. Zengin düşünceli insanların maddi hedefleri büyük, fakir düşünceli insanların maddi hedefleri küçük olur.

maddi-hedef
Maddi Hedef

Sorun Yönetimi

Kendi işimizi yapmak istediğimiz de genelde düşüncemiz kim uğraşacak o kadar sıkıntıyladır ya da yeni bir fikirse yok ya gerçekten getirisi yüksek bir iş olsaydı, şimdiye kadar çoktan yapan çıkardı. Belki bir çoğunuzun hoşuna gitmeyecek fakat bu düşünceler fakir düşünceli insanların düşünceleri. Zengin düşünceli insanlar yeni bir kriz çıkacak, elimdeki avucumdaki her şey uçup gidecek düşüncesi yerine işimi yapmaya devam edeyim de bakarsın yeni bir krize kadar kazanacağımı kazanırımdır. Ya da rekabetin çok olduğu sektörler için rekabet çoksa müşteri de çok olmalı. Rakiplerimin yapmadığı neleri yapmalıyım, diye düşünürler. Zengin düşünceli insanlar fırsatlara ve çözüm yollarına odaklanırken, fakir düşünceli insanlar sorunlara ve engellere odaklanır.

Kıskançlık

Pahalı arabalar ya da villaları görünce bunun sahibi olan kişi kesin birilerinin hakkını yemiştir, yada be değirmenin suyu nereden geliyor gibi cümleleri sıkça duymuşsunuzdur. Bu konuşmalar tanıdık geldi değil mi? Birilerinin bu şekildeki konuşmalarına denk gelirseniz bilin ki o insanlar küçük düşüncelidir. Zengin düşünceli insanlar başarmanın ne kadar zor olduğunu bildiklerinden başarılı insanlara hep saygı duyar, onların kazandıkları başarılara sevinirler. Fakir düşünceli kişiler diğer insanların başarılarını kıskanır ve onlara çamur atarak başarılarını küçümser.

Bilgi

Bir ve ya iki üniversite bitirmiş, okul kitapları haricinde ömür boyu okul kitapları haricinde başka bir kitap okumamış, her şeyi bildiğini sanan kişiler mutlaka çevrenizde vardır. Üstüne üstlük bu tipler herkese akıl verir, beş dakika içinde bütün dünya siyasetini anlatır ve her şeyi çok iyi bildiğini düşünür. Bu tip insanlar zengin ve başarılı insanların hep şanslarına bir yerlere geldiklerini düşünür. Zengin düşünceli insanlar hep yeni şeyler öğrenerek kendilerini geliştirmeye çalışır, bildikleri ile hiçbir zaman yetinmezler. Fakir düşünceli insanlar her şeyi bildiklerini düşünür.

Zengin İnsanların Düşünce Tarzı adlı yazımızın sonuna geldik. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

12 Yorum var “Zengin İnsanların Düşünce Tarzı

  1. bu olay biraz da şansa bağlı. Kimi doğru adım attığı halde maddi anlamda bi kazanım elde edemezken, kimi tesadüfen zengin olabiliyor. Tabi çaba gerekiyor ancak şahsi görüşüm o da bir yere kadar.

  2. Zengin insanların en büyük özelliği bence aç gözlü olmaktan geçiyor. Aç gözlü insanlar her zaman daha çok kazanıyor. Olanla yetinmemek, daha fazlasını talep etmek lazım.

  3. Bana göre zengin insanların en büyük özellikleri fark yaratmalarıdır. Yani herkes gibi düşünmeyip farklı düşündüklerinden. buna birçok örnek verilebilir. Mesela Steve Jobs. onu diğer insanlardan ayıran en büyük özelliği herkes gibi düşünmeyip hep farklı yollarda ilerlemesiydi. Eğer böyle düşünceye sahip biri var olmasaydı şuan İOS ve iphone belki de olmayacaktı. Yazı için de ayrıca tşk ler.

  4. İşte bu yüzden dışarıda kimsesiz, işsiz, sokak çocuklarına yardım etmek isteyen olmaz. Kıskançlık, bencillik, daha fazlası ve daha ağza alamayacağım düşünceler!…

  5. bu siteyi okuduğumda nm yaptığım günlerdeki malum şirkette tavsiye edildiği zaman okuduğum kitaplar var. 🙂

  6. Kıskançlık paragrafı tam isabet olmuş. Kendi deneyimlerim de bana “küçük hesap” güden insanların hiçbir zaman bir yere varamadıklarını gösterdi. Ayrıca sürekli olarak sisteme itiraz ve isyan etmektense o sistemden nasıl istifade edilebileceğine kafa yormak çok daha etkilidir.

  7. Zengin insanların birçoğu eski zamanda fakir olduğunu söylemek mümkün hirs azim ve sabır ile zengin olan birçok insan mevcut. Başarılı ve zengin olmak için önce inanmak bu konuda çalışmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

verimlilik-formulu-verimlilik-nedir Önceki Yazı Verimlilik Formülü
saglikli-iliskiler-nasil-kurulur Sonraki Yazı Sağlıklı İlişki Nasıl Olur