isleri-kolaylastirmak-cok-kolay

Zor İşleri Kolaylaştıran Yöntemler

Bir işi bitirmemize en büyük engel o işe hiç başlayamamamızdır. Peki bir işe başlayabilmek için ne yapmalıyız? Öncelikle şunu belirtmek lazım, bir işe başlamadan önce o iş hakkında düşündüğümüz zaman beynimiz otomatik olarak o işin en zor ve bizim için en anlaşılmaz olan kısmına odaklandığı için farkında olmadan sırf o işi erteleyelim diye o işin yerine başka gereksiz işlerle uğraşıp dururuz. Kendinizi hazır hissetmeyi beklerseniz hiç bir zaman hazır hissetmeyeceksiniz. Zor İşleri Kolaylaştıran Yöntemler den bahsetmeye başlayalım.

“Başlamak bitirmenin yarısıdır.” deyimini duymuşsunuzdur. Bence başlamak bitirmenin %80’idir. Çünkü bir işe başladığınız da beyniniz de Zeigarnik etkisi denen etki gerçekleşiyor. Zeigarnik etkisi 20. yüzyılda yaşamış, aslen Litvanya Yahudisi olan Sovyet psikolog ve psikiyatristi Bluma Zeigarnik tarafından bulunmuş. Bu etkiye göre yarım kalan işlerimiz, tamamladığımız işlere göre daha kolay hatırlanır. Bu duruma örnek olarak dizilerin her bölümünün bitiş sahnesine dikkat edin. Nedense hep en heyecanlı yerinde bölüm biter ve bu yarıda kalmışlığın bize yaşattığı duygu öbür bölümü sabırsızlıkla beklememize sebep olur. Bir de o bölümün sonu hafızamıza kazınır.

Zeigarnik etkisine göre bir işe başlandığın da o işi bitirinceye kadar içimizde bir rahatsızlık duygusu belirir. Çünkü o işi aklımızdan çıkaramayız. Bu yüzden de işi tamamlayana kadar daha çok odaklanır, bitirene kadar uğraşırız. Şimdi ise kendimizi bir işe başlamak için nasıl zorlayabilir ondan bahsedeceğim. Bunun için uyguladığım bir kaç basit yöntem var. Bunlardan bazıları dünyaca ünlü yöntemler ve çoğu insan için etkili olduğu kanıtlanmış. Bazıları ise kendi yöntemim. Bu yüzden sizin için de etkili olur mu bilemiyorum. Yine de bu yöntemleri de anlatmaya karar verdim. Denemek ise size kalmış.

basari
Başarı

5 Saniye Kuralı

Bu yöntemle ilgili detaylı bilgiyi Birleşik Devletler’in CNN kanalı sunucusu Mel Robins’in kitabından alabilirsiniz. Size bu yöntemi nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağım. Aslında kural basit. 5 den 0 a, geriye doğru sayıyorsunuz ve 0 dediğinizde yapmak istediğiniz iş için ilk adımı atıyorsunuz. Örnek verirsek ertelediğiniz bir iş olsun. Bu iş için geri sayım yapacağınıza 0 der demez başlayacağınıza karar vereceksiniz. 5-4-3-2-1-0 deyip işinize başlıyorsunuz. Bu durum beyninizin işi yapması için tetiklenmesini sağlıyor.

En Basit Adım

Herhangi bir işi bitirmek için gerekli en kolay ve en basit 3 tane aşamayı yazıyorum. İşe başladığım da o sıkıcı ve hep ertelediğim şeye başladığımı düşünmüyorum. Sadece en kolay 3 tane aşamayı yapmaya odaklanıp, istersem sonrasında bu işi durdurma veya yapmama konusunda kendime izin veriyorum. Kimse beni bu işi tamamlamak için zorlamıyor. Her şey benim elimde diye kendime söylüyorum. Gerçekten de 3 aşamayı tamamladıktan sonra devam etmek istemezsem o işi bırakıyorum. Fakat nedense hiç bıraktığım olmadı.

Yapay Gerçek Deadline

Bu yöntemi kendim için oluşturdum. Eğer bir şeyi öğrenmem, araştırmam ve ya her hangi başka bir işi yapmam gerekiyorsa birinci yaptığım şey fikirlerini çok önemsediğim ve karşısında sorumluluk duyduğum biri ile bunu tartışmak ya da yaptığım işi ona göstermek vakit ayarlamak oluyor. Bu buluşma tarihi benim için yapay olarak oluşturduğum gerçek deadline’a dönüşmüş oluyor. Diyelim ki sunum hazırlamam lazım. Sunum hazırlamak uzun zaman alan bir iş. Bir de derin bir araştırma yapılması gerekiyorsa. İşin zorluğundan erteleme olasılığım yüksek olacağından fikirleri benim için önemli olan biriyle buluşma ayarlıyorum. Ayarladığım o tarihe kadar işi bitirmekten başka çarem kalmıyor. Burada dikkat edilmesi gereken en esas şey şu: Buluşma ayarladığımız insan rahatlıkla buluşmayı iptal edebileceğimiz birisi olmamalı.

“Zamanın da yetiştiremeyeceğimiz işler çıkarsa karşımıza o zaman ne yapacağız?” diye aklınıza soru gelebilir. Emin olun yapmak zorunda olduğundan insan, illaki yetiştiriyor. Çünkü beyin zor durumda kalınca amaca ulaşabilmek için en kısa yolu bulur ve o yolda ilerler. Öğrendiğiniz bilgiyi hafızanızda tutma hızınız oldukça artar.

Zor İşleri Kolaylaştıran Yöntemler başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

11 Yorum var “Zor İşleri Kolaylaştıran Yöntemler

 1. Bir işe başlamadan zaten o işi bitiremeyiz, kendimizi motive etmeden işe başlamamız ve bitirmemiz oldukça zaman alır. Kendimizi rahat hissedersek işlerimizi daha çabuk halledebiliriz. Kendimizi tanımalıyız ve tanımaya zaman vermeliyiz, yazında oldukça motive edici bir yazı olmuş teşekkürler.

 2. Merhabalar,
  Şahsi düşüncem; zor işleri kolaylaştıran tek bir neden vardır. Motivasyon. Motivasyon her iş için gerekli. Fikirlerini, düşüncelerini önemsemen güzel bir şey. Bir çoğu insan bunu önemsemiyor. Önemsemediği gibi üzerine de düşmüyor. Bu yüzden başarısız kalıyorlar.

 3. Yazıyı çok beğendim, çok faydalı yazılar ve tavsiyeler veriyorsunuz. Zor işleri kolaylaştırmak isteyenler için güzel bir yazı

 4. Kolay işleri bazen kendi kendimize zorlaştırabiliyoruz. üstesinden gelmenin tek bir yolu var oda motivasyon. yazı için teşekkürler.

 5. başlamak işin yarısını yapmak derler ama nedense hep yarıda kalıyor ileri gidemiyoruz. Verilen fikirler ilginç, denemeye değer

 6. Zor işleri kolaylaştıran güzel yöntemlerden bahsetmişsiniz, en güzeli bir işi yapmayı kafaya koymak ve o işe hemen başlamaktır tavsiye ederim.

 7. Yazınızı çok beğendim, zor işleri kolaylaştırmakta epey zorlananan ben sanırım söylediklerinizi dikkate alarak daha iyi işler yapacağım.

 8. 5 saniye kuralı çok efektif 🙂
  sanki bir yaptırımı varmış gibi “0” dediğiniz zaman sizi aksiyona zorlayan bir içgüdüyü tetikliyor ve hangi ruh hali içinde olursanız olun, kendinizi o işe başlamaya kodlanmış gibi hissediyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

zor-olan-icin-caba-gostermek Önceki Yazı Zor Olanı Başarmak
stres-yasami-kotu-etkiler Sonraki Yazı Stres Beyninizi Nasıl Etkiler