zor-olan-icin-caba-gostermek

Zor Olanı Başarmak

16 yaşımda okulu bıraktım. Paris’e tek gidiş bileti için yeterli parayı biriktirdim. Gerçekten çok istedim ve zor olanı başarmak için direndim. Eğer kolay olanı yaparsan durumundan, bulunduğun koşullardan şikayet edersin. Eğer kolay olanı yaparsan öylece dikilip diğer herkes gibi gönüllü kurban olursun. Eğer kolay olanı yaparsan teslim olur, hayallerinden vazgeçip depresyona girer ve sinirden kendini bitirirsin. Bunu herkes yapabilir. Eğer kolay olanı yaparsan hayatın ZOR olur! Eğer zor olanı yaparsan, tekrar tekrar ve tekrar denersen çevreni genişletip insanlara ulaşır. Her gün giyinip bir şekilde olacağını bilerek arayış içinde olursan fırsat bulursun.

Şuan dışarı çıkıp biraz güvercin görebilirsin. Ama kartallar için bir av değilsin ve onlar gelmeyecek. Eğer bunu tekrar ve tekrar yaparsan birisi çıkacak. O birisi “O kişi benim!” diyecek. Seni kazanmaktan alıkoyan tek kişi sensin. Düşmanın komşun değil. Düşmanın çalışma partnerin değil. Düşmanın partnerin değil. Düşmanın her sabah uyandığında ayna karşısında sana dik dik bakan kişi.

Eğer yarının garantisi yoksa bugün neler yapardın? Onun dışında her şeyi unut. Unut her şeyi. Bugünü ne düşünerek geçirirdin? Hayalini yaşayabilirsin. Ne olursa olsun bağlı kalacağın bir plana ihtiyacın var ve sistemle çalışacaksın. Aynı sistemle çalışanlarla olacaksın. Destekleyeceksin onları ve orada onlar için olacaksın. Hayatta bunu başaran insanlar etraflarında istedikleri koşulları ararlar ve eğer bulamazlarsa o koşulları kendileri oluşturur.

İçinde şunu söyleyen bir şey var: Hayatta her zaman en tepeye çıkmaya çalış. Çünkü aşağısı çok kalabalık. Sen farklısın. içinde harikalar gizli. Gelecekteki koşullarını ve olanaklarını şuankilere göre yargılama. Ve şuan olan şeyden dolayı … Hayır. Orada gerçeklik yok. Şuan zor zamanlar yaşıyorsan bunlar kalıcı değil. Bunlar geçici. Tam olarak öyle. Kendine söyle bu işi her ne gerekirse gereksin inşa edeceğim. Başarabilirim. Eğer zamanın herhangi bir noktasında herhangi biri bunu başardıysa bende başarabilirim ve BAŞARACAĞIM! Bunu kendine hatırlatacaksın.

Neye aşık olduğunu bulmalısın. Eğer hala bulamadıysan aramaya devam etmeli ve kenara çekilmemelisin. Onu bulduğunda kalbinin her bir parçasıyla bunu hissedeceksin. Aç kal, aptal kal.

asla-pes-etme
Asla Pes Etme

Her zaman insanların elinden geleni yapmasını istiyorsun ama sen elinden geleni yapmıyorsun. %50’ni verdiğini söylüyorsun. Bir açıklama borçlusun. Kendine bir açıklama borçlusun. Aynada kendine bakmalı ve neden ben %50 mi veriyorum demelisin. Senin sorunun ne? Her gün hayalin için ne kadar zaman harcıyorsun? Son 90 günde kaç tane kitap okudun? Geçtiğimiz yıl hangi yetenekleri ve bilgileri edindin? Kendine ne tür bir yatırım yaptın? Başarıya aç olan insanlar durmak bilmez. Başarıya aç olan insanlar durdurulamaz. Başarıya aç olan insanlar insanlar pes etmeyi reddeder. Başarıya aç olan insanlar hiç bir mazeretin geçerliliğinin olmadığını bilir. Hayallerini gerçekleştirmek için bunları yaparlar.

Yıllık kazancının ne kadar olmasını istersin? Ne tür bit arabaya sahip olmak istersin? Nasıl yaşamak istersin? Sabahları istemeyerek uyanmayı bırak. Ne istiyorsun? Bir kez ne istediğini keşfedince hayatının geri kalanını uyanıp peşinden giderek harcayacaksın. Eğer kurban olmaya devam edersen, eğer insanların sana istedikleri gibi davranmalarına izin verirsen hayatın değişmez. Galipler kazanır, mağluplar kaybeder. Bir şey borçlu olduğunu kendine söylemelisin. Daha fazla TV yok, atıştırmalık yok, tatlı yok. Artık çalışıyoruz. Bir şey borçlu olduğunu kendine söylemelisin.

Ben savaşacağım. Ben çalışacağım. İlerlemeye devam edeceğim. Öğreneceğim. Elimden gelen her şeyi yapacağım. Her gün kurban olmak için değil, şampiyon olmak için elimden geleni yapacağım.

Galipler kazanır, mağluplar kaybeder.

Zor Olanı Başarmak başlıklı motivasyon yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

8 Yorum var “Zor Olanı Başarmak

 1. Zoru başarırım ama imkansız biraz zaman alır derler 😀 güzel bilgiler vermişsin. Aslında bir işe başlamak için onun zor olup olmadığı önemli değil, kendine güvenip başlarsa insan hiç bir zorluğu kalmaz o işin üstesinden de gelirsin.

 2. bugüne kadar çevremdekilerin “sen yapamazsın” dedikleri her şeyi cidden başardım. ve eğitim almam gereken bir konu vardı ve yine zordu. ancak insan istedikten sora her şeyi başarıyor. bugün o aldığım (daha doğrusu kendi çabamla öğrendiğim) eğitimle ekmek yiyorum.
  yazı içinde tşk ler.

 3. Aslında zorluklardan yılmamalı kanaatimce.. Lakin her zorlukta insan kendine de sormadan edemiyor niye neden diye.. Olsun zor olanı başarmak gerek hayatta.. güzel yazınız için kocaman bir tebessüm ediyorum size..

 4. Her zaman derler ya imkansız diye bir şey yoktur. Aslında insanların zoru ya da imkansızı başarmak için öncelikle ulaşmak istediği hedefe inanması gerekiyor. İnanmak başarmanın yarısıdır derler önce inanacak sonra hedefe ulaşmak için gereken çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum.

 5. Doğum günümde yazmışsın tesadüf değildir herhalde 🙂 Teşekkür ederim bu faydalı blog için

  1. Nice güzel seneleriniz olsun.
   Başarının ilk anahtarı inanç. İnandığınız sürece her şeyi başarabilirsiniz.
   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tembellikten-kurtulmak-icin-yapilmasi-gerekenler Önceki Yazı Tembellikten Kurtulma
isleri-kolaylastirmak-cok-kolay Sonraki Yazı Zor İşleri Kolaylaştıran Yöntemler